Doktorandi atesteerimise kord ja nõuded
DOKTORANTIDE TEADUSTÖÖ ATESTEERIMISE KORD LOODUS- JA TÄPPISTEADUSTE VALDKONNAS
(kinnitatud loodus‐ ja täppisteaduste valdkonna nõukogus 13.09.2018)
Doktorandi edasijõudmist teadustöös väljendatakse ainepunktides. Teadustöö osa doktoriõppes on 180 EAP, mida hinnatakse järgmiselt:
- * Esimese semestri lõpuks esitatakse doktoritöö läbitöötatud plaan ja selle teostatavuse hinnang. See annab kuni 12 EAP.
- Avaldamiseks vastu võetud või juba ilmunud artiklite või monograafia osade (edaspidi artiklite) eest kuni 123 EAP. Üks doktoritöö osana arvesse minev artikkel annab kuni 41 EAP‐d. Artiklite eest on soovitatav punkte anda järgmiselt: 18 EAP – kui sisuline töö on tehtud (tulemus olemas), 15 EAP – kui on olemas artikli trükivalmis tekst (artikkel ära saadetud) ja viimased 8 EAP – kui artikkel on ilmumiseks aktsepteeritud.
- Muu teadusliku tegevuse eest kuni 37 EAP. Sealhulgas hinnatakse näiteks metoodika omandamist, osalemist ettekandega rahvusvahelistel või kohalikel konverentsidel ja seminaridel (juhul, kui selle eest ei anta punkte vastavas õppeaines), muude teadusartiklite publitseerimist, kogumike toimetamist, populaarteaduslikku tegevust jm.
- Dissertatsiooni vormistamine 8 EAP.
Juhendaja teeb atesteerimiskomisjonile ettepaneku doktorandile punktide andmise osas. Atesteerimiskomisjon kinnitab või muudab antavate punktide hulka.
* - punkt 1 kehtib vaid alates 2018/2019 õppeaastast sisseastunud doktorantide kohta
ATESTEERIMISE KORRA RAKENDUSSÄTTED ÖMI INSTITUUDIS
(kinnitatud ökoloogia ja maateaduste instituudi nõukogu otsusega 08.10.2018.)
- KORRA punktis 3 sätestatud metoodika omandamist ning punktis 2 nimetatud artiklite sisulist tööd, kui käsikiri pole veel valmis, tuleb kirjeldada kuni 3 lk sisulise aruandega.
- Teise õpinguaasta alguses kirjutatakse doktorandi aastaplaani sisse, et õppeaasta lõpuks peab doktorant esitama vähemalt ühe rahvusvahelise teadusajakirja standarditele vastava teemakohase artikli käsikirja, mille valmimisse on doktorant ise panustanud vähemalt kolmandiku ulatuses. Käsikiri peab olema vormistatud ning vähemalt 2/3 valmidusastmes, sisaldades sissejuhatust, uuringu tausta, materjali ja metoodika kirjeldust, tulemuste alaosasid ning vähemalt arutelu ja järelduste põhipunkte. Plaani mittetäitmisel loetakse teadustöö osa puudulikult täidetuks, mida väljendatakse komisjoni poolt teadustöö eest antavates punktides.
- Kolmanda õpinguaasta alguses kirjutatakse doktorandi aastaplaani sisse, et õppeaasta lõpuks peab doktorandil olema avaldamiseks saadetud esimese kahe artikli käsikirjad, sealhulgas üks neist peab olema doktorandi esmaautorluses. Plaani mittetäitmisel loetakse teadustöö osa puudulikult täidetuks, mida väljendatakse komisjoni poolt teadustöö eest antavates punktides.
ÜLALTOODUD "KORRA" JA "RAKENDUSSÄTETE" ELLUVIIMINE ZOOLOOGIA OSAKONNAS
(kinnitatud zooloogia ja hüdrobioloogia õppekava atesteerimiskomisjoni poolt 30.10.2018)
- Doktorante atesteeritakse igal õppeaastal üks kord (erandina esimese aasta doktorante lisaks ka esimese semestri lõpus).
- Doktorant atesteeritakse positiivselt, kui ta on
(a) kogunud vähemalt 75% kõigist antud õppeaasta lõpus vajaminevatest ainepunktidest;
(b) doktorantuuri kõige esimese semestri lõpus esitanud doktoritöö läbitöötatud plaani ja selle teostatavuse hinnangu (vt "KORRA" punkt 1);
(c) kolmanda õppeaasta lõpuks esitanud mõnele rahvusvaheliselt tunnustatud erialaajakirjale vähemalt ühe teemakohase artikli käsikirja. Viimasest reeglist võib komisjon erandi teha ainult siis, kui doktorandil ja tema juhendaja(i)l on esitada väga veenvaid põhjendusi ja tõendeid, et doktoritöö siiski valmib eespool nimetatud tähtajaks. - Eraldi hinnatakse atesteerimisel doktorandi kvalifitseerumist TÜ täiendavale tulemusstipendiumile (rakendunud 2018/19 õppeaasta sügissemestrist). Selleks peab doktorant olema kogunud 100% vajaminevatest ainepunktidest ja pidanud täielikult kinni ÖMI "RAKENDUSSÄTETES" kehtestatud artiklite esitamise ajakavast.
- Doktorantuuri kõige esimese semestri lõpus nõutud doktoritöö läbitöötatud plaani ja selle teostatavuse hinnangu soovituslik pikkus on 3-5 lehekülge. Selles kirjeldatakse ühtlasi, milliseid ettevalmistavaid töid (metoodika omandamine, kirjanduse lugemine, pilootkatsed jne) on esimese semestri jooksul juba sooritatud. Teostatavuse hinnangus kirjeldatakse võimalikke riske ja seda, kuidas neid kavatsetakse maandada ja millised on varuplaanid ebaõnnestumise korral. Plaani kohta peab doktorandi juhendaja esitama atesteerimiskomisjonile oma kirjaliku arvamuse.
- Enne atesteerimist esitab doktorant õppekorralduse spetsialistile atesteerimiskomisjoni jaoks vormikohase atesteerimisaruande ja individuaalplaani lisa. NB! Zooloogia osakonnas kehtib oma spetsiifiline (täiustatud) atesteerimisaruande vorm, mitte kasutada üleülikoolilist aruandevormi!
- Atesteerimise tingimuste arvestamise kontrolltähtajaks on doktorandi poolt läbitud õppeaasta lõpp (nt septembris sisseastunud doktorantidel 31. august).
- Atesteerimiskoosolekud, millest võtavad osa doktorandid ja (soovitavalt) nende juhendajad, viiakse reeglina läbi juba maikuus. Koosolekul hinnatakse doktorandi seisu õppekava täitmisel. Juhul, kui kevadise istungi ajal pole veel kõik kriteeriumid doktorandi atesteerimiseks või tulemusstipendiumile kvalifitseerumiseks täidetud, fikseeritakse vastavad puudused kirjalikult ja kontrollitakse nende täitmist uuesti läbitud õppeaasta lõpus, mil vormistatakse lõplik otsus atesteerimise kohta. Erandjuhtudel atesteeritakse doktoranti muudel aegadel (nt kui ta on olnud akadeemilisel puhkusel).