Doktoritöö koostamise ja menetlemise juhend zooloogia osakonnas
Doktoritöö koostamine
Doktoritöö kaitsmisele esitamise formaalse tingimusena peab doktorandil olema ilmunud või trükki vastu võetud vähemalt kolm teadusartiklit rahvusvahelistes eelretsenseeritavates teadusajakirjades. Kui ühe ja sama artikli kaasautoriteks on kaks või enam doktoranti, kes soovivad selle artikli materjale kasutada oma doktoritöö osana, siis on väga soovitav, et selliseid artikleid oleks doktoritöös rohkem kui kolm.
Zooloogia osakonnas puuduvad oma spetsiifilised erinõuded doktoritöödele ja nende koostamisel tuleb lähtuda TÜ doktorikraadi andmise korrast.
Töö koostamisel võib võtta eeskuju mõnest hiljuti zooloogia osakonnas kaitstud doktoritööst, kuid kindlasti arvestada sealjuures oma juhendaja ja õppetooli juhataja soovitusi!
Nii vormistuse kui ka sisu osas tasub järgida hiljuti kaitstud doktoritööde eeskuju ka järgmiste lehekülgede puhul: tiitelleht, tiitellehe pööre, List of original publications, Curriculum Vitae ja Elulookirjeldus. Kas siin küsige kindlasti lisaks nõu oma juhendajalt ja õppetooli juhatajalt.
Doktoritöö menetlemine
Valminud doktoritöö käsikiri peab saama kõigepealt heakskiidu juhendaja(te)lt ja õppetooli juhatajalt. Seejärel esitab doktorant töö käsikirja koos lisanduvate vajalike dokumentidega elekroonsel kujul osakonna juhatajale.
Osakonna juhataja kas (a) esitab käsikirja instituudi nõukogule kaitsmisele lubamiseks, või (b) saadab käsikirja tagasi autorile puudujääkide likvideerimiseks.
Instituudi nõukogu suunab käsikirja seisukohavõtuks (a) ülikooli akadeemilisele sekretärile ja (b) eelretsensendile, kes kuulub nõukogu liikmete hulka, kuid ei tööta samas (zooloogia) osakonnas. Mõlemad hindavad eelkõige töö vormilist vastavust doktoritöö nõuetele.
Seejärel arutab nõukogu käsikirja oma korralisel (harilikult kord kuus toimuval) istungil, lähtudes mõlema eelnimetatud isiku seisukohast. Nõukogu teeb ühe järgnevatest otsustest:
a) lubada töö kaitsmisele (võib anda soovitusi selle täiustamiseks);
b) mitte lubada tööd kaitsmisele (kuid võib nõustuda menetlema tööd mõnel järgmisel istungil).
Kaitsmisele lubatud töödele kinnitab nõukogu oma istungil, lähtudes talle varem esitatud ettepanekutest, ka kaitsmise aja ja koha, töö oponendi ja kaitsmiskomisjoni lisaliikmed.
Kaitsmine toimub inglise keeles. Kaitsmiskomisjoni kuuluvad ex officio zooloogia osakonnast valitud instituudi nõukogu liikmed (4 tk), töö oponent ja määratud lisaliikmed. Soovi korral võib komisjonis osaleda ka iga muu instituudi nõukogu liige. Kaitsmisel peab kohal olema vähemalt kuus komisjoniliiget (koos lisaliikmetega). Kaitsmist juhatab osakonna juhataja või tema poolt delegeeritud teine komisjoni püsiliige.
Komisjoni positiivne otsus on aluseks käsikirja trükki suunamisele. TÜ-s toimub väitekirjade trükkimine TÜ Kirjastuses. Originaalartiklite lisamiseks väitekirja koosseisu peab olema saadud ametlik luba vastavatelt teistelt kirjastustelt.
Doktoritöö peab küljendatud kujul olema avalikult kättesaadav vähemalt kuu aega enne kaitsmise päeva.
NB! Palume doktorandil oma plaanide tegemisel arvestada, et ülalloetletud protseduurireeglite tõttu kulub käsikirja esitamisest kaitsmiseni paratamatult küllaltki pikk ajavahemik.
Doktoritöö kaitsmise protseduur
Kaitsmine on avalik. Zooloogia osakonnas toimub kaitsmine järgnevate protseduurireeglite kohaselt:
- Komsjoni esimees avab istungi ja tutvustab lühidalt dissertandi akadeemilist elulugu
- Dissertandi sissejuhatav sõnavõtt (maksimaalselt 20 min)
- Väitlus dissertandi ja oponendi vahel (aeg pole piiratud, harilikult 1-1,5 tundi)
- Komisjoni teiste liikmete küsimustele ja märkustele vastamine
- Auditooriumist tulnud täiendavatele küsimustele ja märkustele vastamine
- Dissertandi lõppsõna
- Komisjon teeb otsuse kinnisel istungil
- Komisjoni esimees kuulutab otsuse avalikult välja
- Komisjoni liikmed kinnitavad otsuse avalikult